Prawo nie przewiduje sytuacji w której firma ma „gorszy” miesiąc i nie generuje zysków. Daninę w wysokości 1200zł i tak należy odprowadzić. Firma zaczyna wpadać w długi, traci płynność finansową i upada. Fiskus jest bezlitosny i zgodnie z prawem zaczyna zajmować prywatny majątek przedsiębiorcy. Podobne sytuacje mają miejsce na co dzień. Kontrahent spóźnia się z płatnością, a podatek dochodowy i Vat należy zapłacić, tylko z czego?

Dlaczego warto zastanowić się nad zmianą formy prowadzenia działalności? 1200 zł oszczędności na start!

Jeśli jesteś przedsiębiorą to prawdopodobnie wiesz, że podstawową zasadą rozwoju firmy jest minimalizacja kosztów i maksymalizacja zysków. Jak to zrobić? Czytając ustawy. Prawo jasno mówi nam, że Prezes zarządu z powołania nie jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS. Aby zaoszczędzić 1200zł każdego miesiąca wystarczy zostać Prezesem z powołania.

Korzyści podatkowe

Zgodnie z prawem, Fundacja jest zwolniona z podatku CIT, gdy przekazuje zyski na swoje cele statutowe związane z:

 1. działalnością naukową
 2. naukowo-techniczną,
 3. oświatową,  w tym również polegającą na kształceniu studentów,
 4. kulturalną,
 5. w zakresie kultury fizycznej i sportu,
 6. ochroną środowiska,
 7. wspieraniem, inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrywania wsi w wodę
 8. dobroczynnością,
 9. ochroną zdrowia i pomocy społecznej,
 10. rehabilitacją zawodową i społeczną inwalidów
 11. oraz kulturą religijną.

Jeśli Twoja firma mogłaby obrać za cel, jedną z wyżej wymienionych działalności, warto zastanowić się nad zmianą firmy w Fundację. Jeśli nie, z tytułu spółki z o.o. również można zauważyć korzyści podatkowe. Podwójne opodatkowanie nas nie dotknie, a nawet będziemy płacić niższe podatki niż w JDG, jeśli umiejętnie wykorzystamy prawo.

Pełna księgowość

Mikro i małym przedsiębiorcom eksperci podatkowi polecają spółkę z o.o. lub Fundację, w zależności od branży. Z pozoru te formy mogą wydawać się droższe przez obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg. Faktycznie, koszt księgowości rośnie o 400-600 zł w porównaniu do JDG jednak ostatecznie i tak oszczędności z tytułu składek ZUS wygrywają. Pełna księgowość, ma jednak jedną zasadniczą zaletę- Fiskusowi trudniej się do nas przyczepić. Każda faktura i każda złotówka naszej firmy jest odpowiednio opisana. Księgowa nie zostawia niedomówień, więc US nie może sobie dopowiadać teorii wyssanych z palca.

Odpowiedzialność

Prezes zarządu odpowiada własnym majątkiem za działanie na szkodę spółki czy Fundacji. Nie jesteśmy więc całkowicie zwolnieni z odpowiedzialności, jednak mamy tu dużo szersze pole do obrony własnego stanowiska. Zanim ktoś dobierze się do naszego majątku musi nam udowodnić, że to faktycznie My doprowadziliśmy firmę do złego stanu. Mamy jednak możliowść uniknięcia odpowiedzialności z tego tytułu. Dzieje się tak za sprawą ogłoszenia upadłości firmy w odpowiednim momencie.

JDG nie można sprzedać, ani zapisać w testamencie.

Prawo mówi jasno, gdy prowadzimy JDG, firma=człowiek. Firma ma taki sam NIP jak człowiek. Człowieka nie można sprzedać, a gdy człowiek umiera firma umiera razem z nim. To są tematy delikatne o których nie lubimy myśleć na co dzień. Są jednak niesamowicie istotne. Ludzie umierają codziennie, w wypadkach czy ze względu na zdrowie. Przedsiębiorcy to ludzie, którzy lubią kontrolować własną rzeczywistość. Prawo nie jest jednak przychylne, gdy w grę wchodzi ludzka tragedia. Zazwyczaj majątek firmowy oraz decyzyjność zostaje zamrożona na bardzo długi czas, a firma upada.

Jednak zastanówmy się nad bardziej pozytywnym scenariuszem. Firma rośnie w szybkim tempie i postanawiamy ją sprzedać. W JDG nie mamy takiej możliowści, ponieważ firma to my. W spółce mamy udziały, a w Fundacji możemy zrzec się praw w zamian za uzgodnioną z kupcem kwotę. Tranzakcja wymaga jednej umowy.

Oczywiście to tylko kilka przykładów, a każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Jednak wszystkich zachęcam do zapoznania się z możliwościami.

Patryk Szordykowski

Vice President at Fundacja Rozwoju Polskiej Przedsiębiorczości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here